خانه » آموزش » آزمایش 2ME و تشخیص تب مالت!

آزمایش 2ME و تشخیص تب مالت!

 آزمایش 2me چیست؟ تشخیص تب مالت با آزمایش 2me : تب مالت یکی از چندین بیماری عفونی قابل انتقال از حیوان به انسان است. این بیماری به عنوان مهم‌ترین بیماری‌های مشترک انسان و دام شناخته می‌شود. وجود تب، لرز، تعریق شدید، احساس و ضعف و خستگی، احساس درد در ناحیه کمر، مفاصل و عضلات و … از جمله نشانه‌های بروز تب مالت در فرد است. انجام آزمایش 2ME یکی از راه‌های مطمئن برای تشخیص بیماری تب مالت است تا بتوان روش‌های درمان را اجرا کرد. اگر قصد دارید در ارتباط با این بیماری و تفسیر آزمایش 2ME بیشتر بدانید، با ما همراه باشید.

2me در آزمایش خون

2ME در آزمایش خون چیست؟

برای پاسخ به سوال” 2ME در آزمایش خون چیست؟” می‌توان گفت: مرکاپتواتانول یا 2ME با هدف اندازه‌گیری آنتی‌بادی IgG در بدن استفاده می‌شود. این آنتی‌بادی در هنگام بروز عفونت شدید در بدن تولید می‌شود که خارج شدن مقدار آن از حد نرمال و طبیعی می‌تواند نشان دهنده بیماری تب مالت باشد.

علاوه بر این به منظور ارزیابی و بررسی اثرگذاری مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان نیز آزمایش 2ME خون انجام می‌شود.

 

چه زمانی باید آزمایش 2ME انجام شود؟

همان طور که گفته شد، تب مالت از بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است که بر روی تمامی حیوانات اهلی و وحشی می‌تواند تاثیرگذار باشد. استفاده از لبنیات آلوده حیوانات یکی از عمده‌ترین راه‌های انتقال این بیماری عفونی به انسان است. از طرفی استنشاق باکتری‌های آلوده پخش شده در فضای دامداری‌ها، تماس مستقیم با حیوان آلوده و وارد شدن باکتری به بدن انسان از طریق زخم از جمله راه‌های انتقال تب مالت به جریان خون انسان است.

در این حالت فرد با احساس ضعف و خستگی شدید، سر درد و کمر درد، تب، لرز، احساس سرما، کاهش اشتها و هم چنین درد در مفاصل و عضله‌های خود باید در اسرع وقت به پزشک معالج مراجعه کرده و تحت نظارت او قرار گیرد. در این زمان آزمایش 2ME با تجویز پزشک انجام می‌شود.

 

تفسیر آزمایش 2ME چگونه صورت می‌گیرد؟

آزمایش 2ME با دریافت نمونه خون فرد مشکوک به تب مالت، آنتی‌بادی IgG بدن را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آنتی‌بادی در شرایطی که بدن دچار عفونت شدید شده باشد، افزایش پیدا می‌کند. در این آزمایش اگر نتیجه مثبت باشد به این معنی است که عفونت فعال بروسلوز یا همان تب مالت وجود دارد.

هرگاه جواب آزمایش منفی باشد اما فرد بیمار دارای علائمی مشابه با تب مالت داشته باشد، باید مقدار آگلوتیناسون را مشاهده کرد که بدون تغییر باشد. در این حالت فرد به تب مالت مزمن ابتلا پیدا کرده است.

جواب مثبت نشان دهنده مقدار آگلوتیناسیون کاهش یافته است. در این حالت با توجه به تعداد بالای آنتی‌بادی IgG موجود در خون، شخص به بیماری حاد تب مالت دچار شده است. چنانچه جواب مثبت باشد باید میزان آگلوتیناسیون در حداقل دو لوله نمونه‌گیری شده تست شود تا میزان کاهشی در هر دوی آن‌ها مشاهده شود.

آزمایش 2me

تشخیص تب مالت با چه آزمایش‌هایی انجام می‌شود؟

وارد شدن باکتری تب مالت به داخل بدن موجب می‌شود تا اندام‌های مختلفی از بدن مانند کبد، طحال، استخوان، مغیر استخوان، سیستم عصبی مرکزی بدن، ریه‌ها و … تحت تاثیر قرار گرفته و آسیب ببینند. همراه با ورود این مهمان ناخوانده به بدن، با توجه به واکنش سیستم ایمنی، فرد دچار تب و لرز می‌شود.

پزشک معالج برای تشخیص تب مالت می‌تواند از آزمایش‌های مختلف استفاده کند:

  1. تست Wright : در این تست، مقدار آنتی‌بادی‌هایی که بدن برای مقابله با باکتری بروسلاز یا همان تب مالت تولید می‌کند، اندازه‌گیری می‌شود. جواب نتیجه آزمایش، بررسی‌ها و ارزیابی‌های پزشک از بیمار و هم چنین وجود علائم در بیمار، تشخیص نهایی وجود تب مالت را تایید می‌کنند.
  2. آزمایش Coombs Wright : هرگاه باکتری‌های تب مالت وارد بدن شخص شود، آنتی‌بادی‌هایی از نوع IgG در بدن تولید می‌شود که تشخیص آن‌ها با تست Wright امکان‌پذیر نخواهد بود. در واقع این آنتی‌بادی‌ها چون آنگلوتیناسیون ندارند، در تست رایت شناسایی نمی‌شوند. آزمایش Coombs Wright در این حالت برای اندازه‌گیری این آنتی‌بادی‌ها به کار برده می‌شود.
  3. آزمایش 2ME : تب مالت در دو نوع حاد و مزمن خود را در بدن انسان نشان می‌دهد. آزمایش 2ME برای شناسایی همین مورد انجام می‌شود. در این آزمایش با اضافه کردن ماده 2ME به سرم بیمار، تمامی آنتی‌بادی‌های IgM را حذف و تنها IgG ها را نگه می‌دارند.
  4. کشت خون: باکتری تب مالت وارد خون شده و از این طریق عفونت را در کل بدن فرد بیمار پخش می‌کند. در نوع حاد این بیماری نیاز است تا باکتری از خون جدا شود که این کار در مرحله کشت خون انجام می‌شود.

 

بیماری‌هایی که در جواب آزمایش 2ME تاثیر گذارند!

انجام برخی آزمایش‌های خون در افراد مختلف به دلیل وجود بیماری‌های خاص و زمینه‌ای می‌تواند دستخوش تغییر شده و در نهایت جواب آزمایش را با اختلال نشان دهد.

برخی از این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

بیماری مربوط به سیستم ایمنی بدن موجب منفی شدن جواب نهایی آزمایش 2ME می‌شود.

بیماری‌هایی مانند همولیز که به صورت پیش زمینه‌ای در بدن فرد هستند و می‌توانند جواب آزمایش را مثبت کنند.

تفسیر آزمایش 2me

تشخیص تب مالت در منزل با هومکا

اگر شما هم دارای علائم و نشانه‌های تب مالت هستید و یا اخیرا از محصولات دامی آلوده استفاده کرده‌اید، می‌توانید با انجام آزمایش خون در محل زندگی یا محیط کاری خود، با کمک مجموعه هومکا در صورت ابتلا به بیماری، راه‌های درمان را در پیش بگیرید.

مجموعه خدمات آزمایشگاهی و درمانی در منزل هومکا در استان‌های مختلف مانند تهران و سایر شهرهای کرج، رشت، اهواز، اصفهان، شیراز، قزوین، مشهد و تبریز با آزمایشگاه‌های متعدد طرف قرارداد است. شما می‌توانید با استفاده از بیمه پایه و تکمیلی، از خدمات و امکانات این مجموعه بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید با شماره 02167371 در تماس باشید یا با مراجعه به وبسایت هومکا به نشانی www.homeca.ir، درخواست خود را ثبت کنید.

 

دانلود با ترافیک نیم بهاء 

برای دانلود نیم بهاء از سایت از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده نکنید

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    مشخصات

    نظرات

    ∞ تمامی حقوق این سایت محفوظ است ∞