خانه » آموزش » معرفی انواع پمپ هیدرولیک و شیر هیدرولیک

معرفی انواع پمپ هیدرولیک و شیر هیدرولیک

پمپ هیدرولیک مجموعه ای از قطعاتی است که امکان انتقال مایعات و سیالات را با فشار بالا و جریان یک اندازه فراهم می کند. در طراحی و تولید این پمپ ها از قطعاتی استفاده شده که شرایط را برای جابجایی فراهم می نمایند و همین امر سبب شده که در کلیه صنایع، ساختمان سازی، کشاورزی و خودرو سازی تا حد زیادی مشکل کمبود آب و سیالات با کاهش چشم گیری همراه باشد. با توجه به این که از انواع پمپ های هیدرولیکی در بخش های متفاوت استفاده می شود، پس بدون شک مدل های طراحی شده آن متنوع هستند و برای آشنایی بیشتر با مدل های مختلف آن پیشنهاد می کنیم به سایت قوام صنعت مراجعه نمایید.

پمپ هیدرولیک

پمپ هیدرولیکی چیست؟

همانطور که عنوان شد به مجموعه ای از تجهیزات و قطعات که قابلیت انتقال و جابجایی انواع مایعات مخصوصا آب و سایر سیالات را در بخش های مختلف و صنایع متفاوت دارند، پمپ های هیدرولیکی گفته می شود که در مدل های متنوع طراحی و تولید می شوند و هر یک از قابلیت های متفاوتی برخوردار هستند. عملکرد انواع پمپ ها به گونه ای است که قابلیت تبدیل انرژی مکانیکی به هیدرولیکی را دارند و این اقدامات به واسطه الکتروموتور ها صورت می پذیرد و انتقال به بهترین شکل صورت می گیرد.

در طراحی این پمپ ها قطعات متقاوتی وجود دارند که از مهم ترین آن می توان به الکتروموتور های احتراقی اشاره کرد که در انتقال و جابجایی ها فعالیت مثمر ثمری دارد چرا که به عنوان اصلی ترین تامین کننده انرژی مکانیکی مورد توجه قرار می گیرد.

از دیگر قطعات موجود در تولید سیستم های هیدرولیکی، می توان شیر هیدرولیک را عنوان نمود که وظیفه تنظیم و کنترل میزان فشار و جریان موجود در سیستم را دارد. در واقع شیر هیدرولیک با قابلیت کنترل میزان انتقال سیالات در سیستم ها امکان تخمین نتیجه کار را فراهم می نماید و در صورت نیاز می توان در وسط عملیات مشکلات احتمالی را برطرف نمود.

 

کاربرد های پمپ هیدرولیک

همانطور که در موارد فوق عنوان شد وظیفه اصلی پمپ های هیدرولیکی جابجایی سیالات و انتقال مایعات با فشار بالا است، البته این کاربرد به صورت کلی است و معمولا هر پمپ با توجه به محلی که مورد استفاده قرار می گیرد کاربرد و عملکرد متفاوتی دارد. کاربرد انواع پمپ هیدرولیک در ساختمان سازی به این گونه است که با ایجاد فشار آب را به کلیه واحد های ساختمانی انتقال می دهد و بدین ترتیب مشکل کمبود آب تا حد زیادی کاهش پیدا می کند، یا در بخش کشاورزی به واسطه پمپ ها عملیات آب رسانی به نقاط مختلف زمین های کشاورزی و باغ ها به ساده ترین شکل ممکن قابل اجرا است. این کاربرد در صنایع و خودروسازی نیز به همین منوال می باشد.

معرفی انواع پمپ هیدرولیک

معرفی انواع پمپ هیدرولیک

با توجه به موارد عنوان شده و توضیح عملکرد پمپ در صنایع مختلف لازم است با انواع پمپ ها آشنا شوید، این پمپ ها با توجه به نوع عملکرد متفاوتی که دارند در بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، از این رو در دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

  • چرخ دنده ای

این مدل از پمپ ها با قابلیت جابجایی و انتقال مایعات در فشار بین 120 تا 180 بار در دسته ساده ترین پمپ های هیدرولیکی قرار می گیرد، در واقع فرم ساده و عملکرد متناسب آن سبب شده که یکی از ارزان ترین مدل ها شناخته شود. گفتنی است که پمپ های هیدرولیکی مدل چرخ دنده ای در مدل های متفاوتی طراحی و تولید می شوند که هر یک عملکرد ویژه ای را در بخش های متفاوت دارد.

مدل پمپ هیدرولیک دنده خارجی و دنده داخلی از پرکاربرد ترین پمپ ها به شمار می آیند که در مدل داخلی به صورت چرخ دهنده و در مدل های خارجی به شکل ماه و ستاره هستند. از دیگر مدل های چرخ دنده ای می توان به پیچی، گوشواره ای و ژیروتور اشاره کرد.

  • پره ای

یکی از کاربردی ترین مدل های پمپ هیدرولیکی که که به دو شکل پمپ های متعادل و پمپ های نامتعادل در صنایع متفاوت مورد استفاده قرار می گیرند، پمپ هیدرولیکی پره ای است که در با داشتن عملکرد منحصر به فرد امکان جابجایی مایعات را با فشار بیش از 200 بار فراهم نموده است، همچنین در زمان نیاز پره های آن روی هم چفت خواهند شد و بدین ترتیب عبور هیچ ماده و مایعی امکان پذیر نیست.

  • پیستونی

این مدل از پمپ های هیدرولیکی که با نام پیستونی شناخته می شوند نیز در دو مدل محوری و شعاعی طراحی و تولید شده اند که  دارای دو نوع عملکرد استاتیک و دینامیک می باشد، همین امر سبب شده که در دسته پر مصرف ترین پمپ ها قرار بگیرد و قابلیت پمپاژ با فشار زیاد در هر دو مدل ثابت و متغیر را دارد.

شیر هیدرولیک

نتیجه گیری

با توجه به مطالب فوق امکان انتخاب پمپ با توجه به نوع کاربرد و عملکرد متفاوت امکان پذیر است، البته توجه داشته باشید که در هر پمپ عملکرد شیر هیدرولیک کاملا متفاوت می باشد چرا که این قطعه به تنهایی دارای مدل های مختلفی است، پس برای انتخاب پمپ می بایست اطلاعات لازم در رابطه با میزان فشار مورد نیاز را کسب نمایید و با مراجعه به سایت قوام صنعت و تطبیق اطلاعات پمپ مورد نظر خود را بیابید.

 

دانلود با ترافیک نیم بهاء 

برای دانلود نیم بهاء از سایت از نرم افزارهای تغییر آی پی استفاده نکنید

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    مشخصات

    نظرات

    ∞ تمامی حقوق این سایت محفوظ است ∞