خانه » آموزش » دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت ترکیه

دانشگاه باشکنت ترکیه

آشنایی با دانشگاه باشکنت آنکارا

در دنیای امروز یا حتی قدیم تحصیلات یکی از مهم ترین ارکان زندگی هر انسان بوده است. ما از کودکی تا بزرگسالی در مقاطع مختلفی مشغول به تحصیل هستیم تا بتوانیم به موفقیت یا حتی آرزو های خود برسیم و برای رسیدن به آن ها در تلاش هستیم. از این رو، دقت در انتخاب آموزشگاه، مدرسه و مهم تر از همه دانشگاه در کیفیت تحصیل و رسیدن به هدف مورد نظر از اهمیت زیادی برخوردار است. بسیاری از افرادی که به دنبال تحصیلات معتبر هستند کشور ترکیه را انتخاب می کنند. در این کشور دانشگاه های زیادی وجود دارد که یکی از آن ها دانشگاه باشکنت است که در ادامه بیشتر به این دانشگاه می پردازیم. پس تا آخر این مقاله با توران آکادمی همراه باشید.

این دانشگاه جزء دانشگاه های خصوصی است که در شهر آنکارا ترکیه واقع شده است. دانشگاه باشکنت در رشته های پزشکی بسیار مشهور بوده و یکی از مراکز درمانی- تحقیقاتی در کشور ترکیه است. این دانشگاه توسط پرسفور مهمت هابرال در سال 1996 تاسیس شد که تا به این لحظه پزشکان حاذق زیادی را به جامعه تحویل داده است. رتبه دانشگاه باشکنت 1854 در سال 2022 است و رتبه 47 را نیز میان دانشگاه های ترکیه کسب کرده است. دانشگاه باشکنت اولین و بزرگترین دانشگاه های خصوصی ترکیه می باشد.

آشنایی با دانشگاه باشکنت آنکارا

زبان آموزش در دانشگاه باشکنت چیست ؟

گرچه زبان آموزش در بسیاری از دانشگاه های ترکیه به دو زبان ترکی و انگلیسی است اما در این دانشگاه زبان تحصیل تنها ترکی می باشد. دانشگاه باشکنت برای بالا بردن سطح علمی و کیفی خود در برنامه هایی مانند بورسیه اراسموس و فارابی شرکت می کند. دانشگاه باشکنت حدود 9 هزار دانشجو در رشته ها و مقاطع مختلف دارد.

دانشکده های دانشکاه باشکنت ترکیه

دانشکده هنر های زیبا 

این دانشکده شامل رشته های هنر های تجسمی و طراحی (طراحی گرافیک)، معماری داخلی و طراحی محیطی، تاریخ هنر، معماری، مد و طراحی نساجی می باشد.

دانشکده علوم اقتصادی و اداری 

دانشکده علوم اقتصادی نیز رشته هایی همچون رادیو تلوزیون و سینما، روابط عمومی، طراحی ارتباطات و مدیریت دانش را در خود جای داده است.

دانشکده ارتباطات 

دانشکده بعدی دانشکده ارتباطات است که رشته هایی مانند اقتصاد، مدیریت علوم سیاسی و روابط بین الملل، مدیریت گردشگری، فناوری و مدیریت دانش در آن تدریس می شوند.

دانشکده مهندسی

دانشکده مهندسی رشته های مهندسی پزشکی، مهندسی رایانه، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک را دارد.

دانشکده تربیت دبیر

دانشکده بعدی دانشکده تربیت دبیر است که رشته هایی مانند آموزش کامپیوتر و تکنولوژی آموزشی، زبان خارجی، آموزش زبان ترکی، مشاوره و روانشناسی و راهنمایی علمی آموزشی، آموزش علم و ریاضیات متوسطه در آن وجود دارند.

دانشکده علوم بهداشتی 

این دانشکده رشته های تغذیه و رژیم غذایی، فیزیوتراپی و توانبخشی، پرستاری و خدمات بهداشتی، مدیریت بهداشتی درمان و علوم ورزشی در آن آموزش داده می شوند.

دانشکده الهیات، پزشکی و حقوق نیز دانشکده های دیگر دانشگاه باشکنت هستند.

امکانات دانشکاه باشکنت ترکیه 

از آنجایی این دانشگاه یکی از عالی ترین مراکز آموزش ترکیه است امکانات زیادی نیز دارد که برخی از آن شامل:

خوابگاه های دانشگاه باشکنت

خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه دارای 3 بلوک یک و دو خواب می باشد.در این دانشگاه خوابگاه های معمولی 450 تحت و 6 تخت مخصوص معلولین اختصاص داده است. 1 بلوک برای دانجویان پسر و 2 بلوک دیگر مخصوص دانشجویان دختر می باشد. اتاق ها با کف پوش لمینت پوشیده شده و دارای حمام، دستشویی و آب گرم هستند. این اتاق ها علاوه برتخت، کمد لباس، قفسه کتاب، میز مطالعه و صندلی، تلوزیون، یخچال و … دارند. اتاق ها و همچنین ساختمان ها به صورت روزانه تمیز می شوند و اینترنت نامحدود نیز در دسترس دانشجویان است. سالن مطالعه  در طبقه ششم قرار دارد و به صورت 24 ساعته باز است. لازم است بدانید که حمل و نقل به مرکز شهر با اتوبوس دانشگاه کاملا رایگان می باشد. شما تا ساعت 12 شب اجازه ورود به این دانشگاه را دارید که این ساعت در روز های عادی و جمعه، شبه ها و تعطیلات رسمی ساعت 1:30 است. علاوه بر این امکانات دیگری مانند کافه تریا، خودپرداز، فروشگاه، سالن

آشنایی با دانشگاه باشکنت آنکارا

خدمات درمانی دانشگاه باشکنت ترکیه

همانطور که پیش تر گفتیم دانشگاه باشکنت یک مرکز علمی و پزشکی و تحقیقاتی در ترکیه محسوب می شود. از این رو در این دانشگاه خدمات بسیاری در این زمینه ارائه می شود. به عنوان مثال مرکز بهداشت دانشجویی در مجتمع خوابگاه خدمات پزشکی رایگان به صورت شبانه روزی مجهز می باشد.در این مرکز کلینیک عمومی و دندانپزشکی نیز وجود دارد. همچنین دانشجویان قادرند از خدمات بیمارستان دانشگاه باشکنت آنکارا استفاده کنند. همچنین آن ها می توانند از خدمات درمانی بیمارستان های شهرهایی همچون آلانیا، آدانا، ازمیر، اسکندران و استانبول مورد استفاده است.

پذیرش دانشگاه باشکنت ترکیه

جهت ورود به این دانشگاه ملزم هستند که در آزمون یوس شرکت کنند و معدل قابل قبول را به دست آورند. علاوه بر از آنجایی که این زبان آموزشی در این دانشگاه ترکی و یا ترکی انگلیسی است، داشتن مدرک زبان ضروری است. مردم ایران برای تجصیل در برنامه های کارشناسی باید دیپلم 12 ساله یا دیپلم پیش دانشگاهی را داشته باشند. همچنین حداقل معدل برای قبولی در این دانشگاه 15 است. متقاضیانی که می خواهند در رشته های پزشکی و دندان پزشکی تحصیل کنند، باید 80 درصد از نمرات گواهی دیپلم خود را کسب کنند. نمره قابل قبول آزمون یوس در رشته های مختلف متفاوت می باشد به عنوان نمونه برای رشته دندانپزشکی و دندانپزشکی نمره مورد نیاز باید 80 از 100 باشد.

شهریه دانشگاه باشکنت ترکیه

از آنجایی که شهریه تحصیلی سال 2022 و 2023 هنوز مشخص نشده است، شهریه بعضی از رشته های دانشگاه باشکنت در سال 2021 را برای شما جمع آوری کرده ایم. – رشته پزشکی صد هزار لیر

– رشته دندانپزشکی صد هزار لیر

– رشته د اروسازی هشتاد و پنج هزار لیر

– رشته مهندسی هفتاد و پنج هزار لیر

بعضی از رشته های دانشگاه باشکنت

– کارگردانی

– هنر های بصری و داخلی

-آشپزی

-کارتون و انمیشین

-معماری داخلی و طراحی محیطی

– معماری

– طراحی مد پارچه

– بیمه

-هتلداری

-تجارت بین الملل

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *