خانه » آموزش » وکیل خانواده

وکیل خانواده

وکیل خانواده

وکیل خانواده

در دعاوی خانوادگی ممکن است نیاز به برگزاری چندین جلسه بین موکل و همسرش باشد بدیهی است که در صورت عدم برگزاری جلسات و مشاوره های هر دو طرف امکان برقراری صلح توسط وکیل خانواده غیر ممکن است.

قطعاً نمیتوان به پرونده های خانواده به عنوان یک پرونده حقوقی معمول نگریست. چرا که عدم برقراری صلح ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به فرزندان مشترک و حتی خود طرفین وارد می نماید.

البته آنچه که تجربه سالها فعالیت در این زمینه به دست آمده آن است که تمامی دعاوی خانوادگی بالاخره روزی با توافق زوجین تمام می شود. حال ممکن است این توافق ظرف یک سال صورت گیرد و یا شاید بعد از ۷ سال در هر صورت هیچ یکی از زوجین در این اختلافات پیروز واقعی نبوده و هر دو طرف متضرر خواهند شد.

 

اهمیت اخذ وکیل خانواده

خانواده واحد اجتماعی کوچکی از یک جامعه به حساب می‌آید. هر یک از اعضای یک خانواده علاوه بر وابستگی عاطفی و رابطه احساسی که با یکدیگر دارند؛ تکالیف و وظایفی نیز در جایگاه خود، برعهده دارند و با توجه به جایگاهشان در خانواده، موظف به انجام این تکالیف هستند. قوانینی در رابطه با حقوق خانواده و حل اختلاف بین آنان وضع شده است. در ادامه به تفسیر دعاوی خانوادگی، انواع مختلف آن و همچنین اهمیت اخذ وکیل خانواده می‌پردازیم. برای مشاوره با وکیل در تبریز با ما در ارتباط باشید.

وکالت در تبریز

کدام دعاوی در زمره دعاوی خانوادگی به حساب می‌ آیند؟

هر نوع دعاوی که در ارتباط با اعضای یک خانواده که با یکدیگر رابطه سببی، نسبی یا خویشاوندی دارند در زمره دعاوی خانوادگی و در صلاحیت دادگاه خانواده می‌ باشد. به عنوان مثال: دعاوی مربوط به نامزدی، نکاح، جهیزیه، مهریه، حضانت فرزند، طلاق، نسب، رشد، ولایت، اهدای جنین، فرزند خانوادگی، تغییر جنسیت جز دعاوی خانوادگی محسوب می‌شوند.

 

دعوای اصل نکاح یا اثبات زوجیت

شاید کمی برایتان جالب به نظر برسد، اما بسیار پیش آمده که زن یا مرد (البته بیشتر مردان) پس از نکاح، رابطه زوجیت خود را به دلایل مالی، غیرمالی، شخصی و…انکار کنند. این مشکل بیشتر زمانی اتفاق می‌ افتد که عقد نکاح در دفاتر اسناد رسمی ثبت نشده یا در هنگام انعقاد عقد، شاهدانی وجود نداشته‌ است. در چنین شرایطی شخص مدعی رابطه زوجیت، با مراجعه به دادگاه خانواده یا دادگاه عمومی حقوقی، درخواست خود را مطرح می‌ کند. مدارک لازم جهت اثبات اصل نکاح یا رابطه زوجیت عبارتند از: سند نکاح (عقدنامه)، اقرار، شهادت شهود، همزیستی زن و شوهر، تحقیقات محلی، اقامه سوگند.

وکیل پایه یک دادگستری

نکته

ثبت نکاح به عهده شوهر می‌ باشد و چنانچه وی پس از گذشت یک ماه از عقد نکاح، آن را ثبت نکند، قانون برای او مجازاتی در نظر گرفته است.

 

طلاق و انواع آن

یکی از آشناترین انواع دعاوی خانوادگی، دعوای طلاق بین زن و شوهر است که متاسفانه هر روز بیشتر از روز قبل شاهد آن هستیم. طلاق به دو گروه اصلی تقسیم می‌ شود: طلاق باین و طلاق رجعی.

 

تفاوت اصلی بین طلاق رجعی و باین

در طلاق رجعی، مرد در ایام عده حق رجوع دارد اما در باین اینطور نیست. لازم است بدانید، همه طلاق‌ها در واقع رجعی هستند، مگر در موارد خاص که طلاق باین به حساب می‌ آید.

تنها در چهار مورد است که طلاق، باین به حساب می‌ آید:

  • متارکه خانم دوشیزه و باکره
  • طلاق زن یائسه
  • طلاق برای بار چهارم، یعنی زن و مرد سه مرتبه متوالی عقد کرده و سپس طلاق گرفته‌ اند که اصطلاحا به آن سه طلاقه گویند.
  • طلاقی که به دلیل کراهت زن از مرد یا هر دو از یکدیگر اتفاق بیفتد که به آن طلاق خلع و مبارات گفته می‌شود.

به جز مواردی که در بالا ذکر شد بقیه انواع طلاق‌ها، طلاق رجعی محسوب می شوند.

 

جهیزیه و قوانین مربوط به آن

جهیزیه عنوانی است که برای ایرانیان و خانواده‌های ایرانی بسیار آشناست. پس از نکاح زن و شوهر، برای آغاز یک زندگی مشترک لوازمی احتیاج است که عرف، آن را تحت عنوان جهیزیه، وظیفه عروس و خانواده وی می‌داند. کم نیستند، خانواده‌هایی که رسم اعطای جهیزیه به دختر را بسیار حیاتی و پر اهمیت می دانند. حتی شاید میزان هزینه‌ ای که برای خرید جهیزیه شده است، را با ارزش و منزلت دختر، لازم و ملزوم یکدیگر بدانند!

 

حق مطالبه خسارت

اما بد نیست بدانید که خرید جهیزیه برای دختر، تنها جز آداب و رسوم عرفی به حساب می‌ آید و در قانون جایگاهی ندارد. بدین معنا که هیچ زوجی نمی‌ تواند از همسر خود، به علت کمی و کاستی جهیزیه یا حتی نبود آن شکایت نماید. چرا که زن از نظر شرعی و قانونی وظیفه‌ای برای خرید جهیزیه ندارد. خوب است بدانید، در صورتی که زن برای احترام به عرف جامعه اقدام به خرید جهیزیه کند، چنانچه اختلافی حاصل شود و منجر به جدایی شود، این حق را دارد که جهیزیه خود را مسترد کند یا حتی در صورتی که شوهر از روی دشمنی و عمد، خسارتی به جهیزیه زن وارد آورده باشد، حق مطالبه خسارت از شوهر را خواهد داشت.

وکیل در تبریز

دعوای اثبات یا نفی نسب

گاهی اوقات ممکن است، نسب مشروع طفل از سوی پدر مورد انکار قرار بگیرد! در چنین شرایطی تکلیف چیست؟

زن با استفاده از مواردی که در زیر به آن اشاره شده، قادر به اثبات نسب می‌ باشد:

  1. اثبات بوسیله اماره فراش: یعنی بین زن و شوهر نزدیکی اتفاق افتاده، بین شش تا ده ماه از تاریخ وقوع آخرین نزدیکی، گذشته باشد و بوسیله دلایل دیگر منتفی نشده باشد.
  2. اثبات نسب یا نفی آن با شهادت شهود نیز امکانپذیر است.
  3. امروزه با پیشرفت علم پزشکی، اثبات نسب مشروع طفل بوسیله آزمایش‌ های مختلفی به راحتی ممکن است.

نکته حایز اهمیت آن است در صورتی که برای طفل، شناسنامه صادر شده باشد، اثبات نفی نسب به راحتی‌ امکان پذیر نخواهد بود.

 

وکیل خانواده پایه یک دادگستری

با توجه به آنچه در پیش رو داشتیم با دعاوی خانوادگی و انواع ان تا حدودی آشنا شدیم. متاسفانه این روزها تعداد طرح دعاوی خانوادگی، علی‌الخصوص دعوای طلاق و مهریه در مراجع قضایی هر روز بیش از روز قبل است. کانون مقدس خانواده یکی از خطیرترین و پرارزش‌ ترین نهادها و اجتماع‌ های موجود در جامعه می‌ باشد و از همین روی نیز دعاوی خانوادگی تحت هر عنوانی که در مراجع قضایی مطرح گردد از اهمیت بیشماری برخوردار می‌ شود.

لازم به ذکر است که  برای حل و فصل تمامی مشکلات و اختلافات خانوادگی، لازم است که از یک وکیل خانواده خبره و متبحر پایه یک دادگستری، استفاده شود تا در کوتاه‌ ترین زمان ممکن بهترین نتیجه مورد نظر طرفین بدست آید. برای مشاوره حقوقی آنلاین در کنار شما هستیم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *