خانه » آموزش » چگونه لباس شیمیایی از ما محافظت مي كند؟

چگونه لباس شیمیایی از ما محافظت مي كند؟

چگونه لباس شیمیایی از ما محافظت مي كند؟

براي كارگران زحمتكشي كه تمام طول روز بر روي پاهاي خود ايستانده اند و مجبور به كار در شرايط سخت هستند، بديهي است كه عضلات و ماهيچه ها بسيار در معرض خطر خستگي و فرسودگي قرار دارند. عدم استفاده از لباس و تجهيزات مناسب شغل نيز مي تواند اين موضوع را چند برابر خطرناك تر كند. به همين خاطر تهيه تجهيزات و ابزارهاي مناسب براي هر كارگر، از جمله لباس شيميايي مناسب، كفش ايمني و لباس كار زمستانه مي تواند بسيار حائز اهميت باشد. ما در ادامه اين مطلب قصد داريم درباره اين تجهيزات بيشتر صحبت كنيم.

چگونه لباس شیمیایی از ما محافظت مي كند؟

لباس شيميايي

لباس شيميايي مي تواند به اشكال زير از ما محافظت كند:

  • محافظت در برابر سقوط اجسام و اشیاء

هنگامی که کارگران مواد سنگین حمل می کنند یا در محیط های پویا کار می کنند که در آن افراد، ماشین ها و وسایل نقلیه زیادی به طور همزمان در حال کار هستند، سقوط اشيا از خطرات  رايجي است كه سلامتي افراد را تهديد ميكند. لباس هاي شيميايي، لباس كار زمستاني و کفش‌های ايمني مانند چکمه‌های پنجه فولادی می‌توانند به طور موثری از آسیب جلوگيري كند. همچنين لباس هاي شيميايي از شما در برابر آلاينده هاي محيطي محافظت مي كند و يك گزينه ضروري براي مشاغل پر خطر مانند افرادي كه در پتروشيمي يا آتش نشاني كار مي كنند مي باشد.

  • پیشگیری از خطرات برش

ماشین آلاتی که تیز هستند یا حاوی قطعات متحرک هستند می توانند خطرات برش را ایجاد کنند. به عنوان مثال، کارگران در صنعت چوب با خطرات ناشی از اره برقی مواجه هستند. اگر اره برقی با بدن کسی تماس پیدا کند، نتیجه می تواند فاجعه بار باشد. لباس هاي شيميايي و ايمني با مواد مقاوم در برابر برش ساخته  شده است كه از کارگرانی که از اره برقی استفاده می کنند محافظت می کند.

  • حفاظت در برابر خطرات الکتریکی

برق خطرات مختلفی را در محل کار به همراه دارد. کارگران ممکن است با شوک الکتریکی بالقوه مواجه شوند یا الکتریسیته ساکن تجمع کنند که می تواند منجر به جرقه های الکتریکی در محیط های خاص شود. برای کاهش احتمال تصادف الکتریکی، می‌توان از کفش‌های نارسانا ساخته شده از چرم، لاستیک، لباس شيميايي يا لباس زمستاني یا سایر موادی که رسانای برق نیستند استفاده کرد. در مکان‌هایی که تجمع مواد ساکن روی بدن باعث ایجاد خطر می‌شود، می‌توان از کفش‌های ضد الکتریسیته ساکن یا رسانا استفاده کرد. این گزینه‌ها میزان استاتیکی را که روی بدن انباشته می‌شود، کاهش می‌دهند و از جرقه‌های الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کنند.

  • لغزش، سفر و پیشگیری از سقوط

لغزش ها، زمین خوردن ها و زمین خوردن ها ممکن است در هر محیط کاری اتفاق بیفتد و سالانه منجر به حوادث زیادی شود. سازمان ها می توانند با انجام اقدامات پیشگیرانه مانند اجرای اقدامات خانه داری و نصب نوار ضد لغزش کف برای کاهش خطرات این حوادث کمک کنند. کفش مناسب همچنین می تواند محافظت بیشتری در برابر لغزش، زمین خوردن و افتادن ایجاد کند. کفش هایی با کشش مناسب می توانند از افتادن در همان سطح در محیط های لغزنده جلوگیری کنند. آنها همچنین می توانند از افتادن از نردبان جلوگیری کنند، که وقتی افراد از کفش های با آج مناسب استفاده نمی کنند بسیار رایج است. کفش‌هایی که به خوبی می‌آیند و احساس راحتی می‌کنند نیز می‌توانند تعادل را بهبود بخشند، که به جلوگیری از لغزش، زمین خوردن و افتادن نیز کمک می‌کند.

چگونه لباس شیمیایی از ما محافظت مي كند؟

  • پیشگیری از سوختگی

سوختگی ناشی از آتش سوزی می تواند در محل کار اتفاق بیفتد، اما سوختگی ناشی از مواد شیمیایی و حتی مواد متداول محل کار مانند سیمان نیز ممکن است رخ دهد. لباس هاي شيميايي  و کفش‌های ساخته شده از مواد بادوام می‌توانند از سوختگی ناشی از پاشیدن مواد شیمیایی، پاشیدن فلز مذاب و سایر مواد خطرناکی که می‌توانند به پوست آسیب برسانند، جلوگیری کنند.

 

لباس كار زمستاني

لباس پوشیدن برای آب و هوا بخش مهمی از زندگی کاری است، به خصوص زمانی که شرایط نامطلوب می تواند بر شغل در دست تأثیر بگذارد. لباس کار زمستانی طیف وسیعی از لباس ها و لوازم جانبی هوای سرد را در بر می گیرد تا راحتی، گرما و کاربردی بودن را در طول روز کاری در اولویت قرار دهد. لباس كار زمستاني نيز در اين دسته قرار مي گيرد.

 

عملکرد کفش ایمنی

برای کارگرانی که تمام روز را می ایستند، به خصوص روی سطوح سخت مانند بتن، خستگی می تواند یک مشکل واقعی باشد. ماهیچه‌های پا و همچنین ساق‌ها، پشت و سایر قسمت‌های بدن خسته می‌شوند و زمانی که کارکنان کفش مناسب نپوشند، وضعیت بدتر می‌شود. کفش‌هایی که با طبي پزشكي و متناسب با ارگونومي بدن ساخت شده باشند مي تواند به اين افراد كمك كند و فشار روي ماهيچه ها را به شكل قابل توجهي كاهش مي دهد.

چگونه لباس شیمیایی از ما محافظت مي كند؟

بديهي است كه مشاغل گوناگون به ويژه آن هايي كه در رسته پر خطر طبقه بندي مي شوند؛ بايد برای حفظ سلامتی و کاهش خسارات جانی در برابر حوادث از ابزار و تجهیزات مناسب در کار استفاده كنند. عدم استفاده از اين لوازم جانبي و مراقبتي منجر به خسارت هاي جاني مي شود كه زندگي هزاران نفر را تهديد مي كند. از اين لوازم جانبي مهم در محل كار مي توان به لباس شیمیایی، کفش ایمنی و لباس کار زمستانی اشاره كرد. فروشگاه ماه ایمن بیش از ۴۰سال سابقه، با هدف فعالیت در زمینه تجهیزات ایمنی، ترافیکی، آتشنشانی برای کارکنان و آسودگی خیال برای کارفرمایان فعاليت مي كند.  مجموعه ماه ایمن در این مسیر چهل ساله تاکنون افتخار همکاری با تمام موسسات، شرکت ها، ارگان های دولتی و خصوصی داشته است. تمام تلاش مجموعه ماه ایمن این است که تمام محصولات خود را با کیفیت بسیار بالا و نازل ترین قیمت از طریق فضای مجازی در اختیار عموم قرار دهد. شما نيز براي تهيه ملزومات مورد نياز خود مي توانيد از ماه ايمن ديدن كنيد.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *