خانه » آموزش » نکات مهم برای نگهداری قفسه بندی انبار به نقل از جهان دژ

نکات مهم برای نگهداری قفسه بندی انبار به نقل از جهان دژ

نکات مهم برای نگهداری قفسه بندی انبار به نقل از جهان دژ

به نقل از جهان دژ : موضوع نگهداری قفسه بندی انبار در صنعت انبارداری و سازمان دارای اهمیت زیادی است که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است.

از موارد راهبردی در نگهداری انبار، نگهداری و سازماندهی اصولی سیستم قفسه بندی انبار است که باعث کاهش خطرات حین عملیات گذاشت و برداشت و نیز ایجاد یک انبار اصول می گردد و محیط انبار را برای همه کارکنان ایمن می نماید.

قفسه بندی انبار

نکته اصلی در نگهداری قفسه بندی انبار:

اولین گام برای نگهداری و ایمنی قفسه بندی انبار، انتخاب یک مجری و شرکت با دانش و معتبر است، تا از تبعات و آسیب های احتمالی جبوگیری و به پایداری سیستم کمک نماید.

در ادامه به مواردی که یک انبار برای قفسه بندی به آن نیاز دارد شرح داده می شود.

نکات مهم طراحی، چیدمان، نصب و نگهداری قفسه بندی در انبار: 

 • در انتخاب و اجرای قفسه بندی برای انبار باید به حجم، اندازه، شکل و وزن اقلام انبارش توجه شود تا مناسب فضا و برآورده کننده نیازهای انبار باشد.
 • در صورت نیاز به وسایل جانبی (مانند پالت)، به تناسب حجم کالاها و ظرفیت وزن می تواند موارد سقوط و آسیب های مربوط به بارگذاری را کاهش دهد.
 • بارگذاری در قفسه ها باید به صورت گسترده یکنواخت انجام شود تا اطمینان حاصل گردد که ظرفیت وزن به درستی توزیع شده است.
 • فاصله بین کالاها در قفسه ها می تواند ثبات قفسه بندی را تحت تأثیر قرار دهد.
 • بارهای سنگین تر و بزرگتر باید درطبقات پایین قفسه ها قرار گیرد تا آسیب های بالابر و لیفتراک به حداقل برسد و به کاهش آسیب و فشار در شرایط چالش برانگیز کمک کند.

ایمنی در طراحی سیستم انبار:

ایمنی سیستم های نگهداری مواد و کالا و قفسه بندی انبار با طراحی صحیح، موثر و نیز نصب صحیح و راه اندازی آغاز می شود.

نصب قفسه بندی انبار توسط پرسنل متخصص مطابق دستورالعمل های تولید کننده انجام می شود.

کارشناسان طراح قفسه انبار، نوع کالا اندازه، وزن و تعداد را تجزیه و تحلیل می کند و مناسب ترین سیستم را برای محصولات انبار طراحی و اجرا می نمایند.

کارشناس سیستم های قفسه بندی انبار، باید اطمینان حاصل کند که فاصله ای مناسب برای عبور تجهیزات و جابجایی کالا فراهم شده است تا بتوانید انتقال کالاها را به راحتی انجام دهید.

سایر موارد کارشناسی قفسه انبار:

 • کارشناسان هنگام کروکی برداری از محل بررسی می کنند تا مطمئن شوند قفسه ها در معرض رطوبت بیش از حد، یا عناصر دیگر نیستند که می توانند تمامیت ساختار سیستم نگهداری مواد و کالاها را به خطر بیندازند.
 • در صورت وجود خطرات در مورد بلایای طبیعی از جمله زلزله باید اقدامات احتیاطی نیز انجام شود، که می تواند به طور بالقوه به انبار و قفسه بندی انبار آسیب برساند.
 • اطمینان از اینکه ستون های قفسه به درستی به کف زمین اتصال داده می شود، و كف انبار از بتن مسلح و مقاوم باشد تا در برابر لرزش و وزن کالاها تحمل لازم را داشته باشد.

قفسه بندی انبار

محل انبار و نکات طراحی فضا:

 • محل انبار باید دارای نور مناسب باشد و فواصل اخرین طبقات با روشنایی ها رعایت شود.
 • توصیه می کنیم سیستم آبرسانی در محل انبار نصب شود که با ساختارقفسه بندی موجود مطابقت داشته باشد.

موارد پرسنلی و تجهیزات ایمنی:

 • کارکنان انبار باید در مورد مکان کپسول های اطفاء حریق، تجهیزات اضطراری اطلاع کافی داشته باشند تا در مواقع اضطراری بتوانند جهت پیشگیری اقدامات لازم را انجام دهند.

بازرسی و خدمات:

 • بازرسی منظم در راستای ایمنی قفسه ها با هر شرایط کاری ضروری است، بازرسین شرایط بارگذاری را بررسی و ظرفیت وزن مطابق با دستورالعمل های سیستم نگهداری را کنترل می کنند تا بارگذاری مغایر با دستورالعمل انجام نشود.
 • بازرسی از قفسه بندی در انبار شامل کنترل نمودن اتصالات ،محکم بودن پیچ و مهره، مهاربندها و قرار گرفتن تمامی قطعات در محل خود و در یک راستا بودن قفسه انجام شود و نتیجه آن ارائه گزارش ها از محیط انبار می باشد.
 • اگر قفسه ها نیاز به تنظیم یا جابجایی دارند با تامین کننده خود تماس بگیرید، تا اگر قفسه ها با یکدیگر ناسازگار هستند و ممکن است در صورتی که به طور نامناسب مونتاژ یا جابجا شوند، به کارکنان انبار آسیبی نرسد.

ایمنی تجهیزات انبار:

 • بخش عمده ای از آسیب های انبار، به دلیل استفاده نامناسب از لیفتراک ها یا اپراتورهای کم تجربه اتفاق افتاده است.
 • مهمتر از همه، استخدام اپراتورهای دارنده مجوز و تجربه کافی برای کاهش آسیب به سیستم ضروری است. استفاده از محافظ های راهرو، محافظ قاب و محافظ ستون به کاهش تخریب و طول عمر سیستم قفسه بندی کمک می کند.

محافظ ها و سایر تجهیزات ایمنی برای حفاظت از سیستم قفسه بندی انبار و کمک به حفظ یکپارچگی سازه ارزش بسیاری دارند، که در دراز مدت حتی از بروز خطرات مالی و جانی جلوگیری خواهند نمود.

منبع: جهان دژ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *