خانه » آموزش » پر کاربرد ترین فن های صنعتی (جت فن، آکسیال فن و فن سانتریفیوژ) در اوت

پر کاربرد ترین فن های صنعتی (جت فن، آکسیال فن و فن سانتریفیوژ) در اوت

Jet Fan

جت فن (Jet Fan)

جت فن (Jet Fan) ها در واقع نوعی از فن های آکسیال یا جریان محوری هستند که در ساخت آن ها از تکنولوژی پیشرفته تری استفاده شده است. در این نوع فن ها در مشخصات فنی پره ها به منظور دست یابی به کارایی بیشتر تغییراتی صورت گرفته است. در فن آکسیال یا جریان محوری در صورتی که نسبت قطر هاب پروانه به قطر پروانه چیزی حدود 50% تا 70% باشد، پروانه ی که پره های کوتاه تری دارد، از نظر مکانیکی توانایی چرخانده شدن بیشتری دارد. این در حالی است که افزایش سرعت در این نوع از فن آکسیال به دلیل کوتاه تر شدن پره های فن، موجب شکست و از هم گسیختگی آنها نخواهد شد. همچنین در چنین شرایطی تعداد بیشتری پره می تواند به دور هاب قرارگیرد و به این ترتیب جریان خروجی با انرژی چرخشی بالایی تولید گردد. با بهره گیری از پره های پیش چرخان قبل از پروانه یا پس چرخان پس از پروانه، جریان در جهت عکس چرخانده می شود و به این طریق جریان خروجی بدون چرخش و با سرعت خطی بالایی تولید می شود. به چنین جریان پر فشار مستقیم جت جریان گفته می شود، به همین دلیل این نوع فن آکسیال، جت فن نامیده می شود. به جت فن های آکسیال در اصطلاح جت فن های تکانه ای (impulse jet fan) نیز گفته می شود.

 

 

آکسیال فن (Axial Fan)

فن آکسیال (Axial Fan) که با نام دیگر فن جریان محوری نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین و پرکاربرد ترین انواع فن ها است که در مصارف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد. این فن از نظر ساختاری دارای یک موتور اصلی با پروانه سوار شده بر محور آن می باشد. اندیشه ساخت فن و بهره گیری از آن در کاربرد های مختلف، نخستین بار با نام فن آکسیال مطرح شد. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی در ساختار اولیه این فن ها تغییراتی اعمال شد. تغییراتی چون تعداد پره ها، بهینه سازی مقطع پره ها، کوتاه تر شدن یا بلند تر شدن پره های فن آکسیال و افزودن پره های ثابت، پیش یا پس از پروانه …، همگی باعث شدند تا فن آکسیال ساده به انواع دیگر فن آکسیال تبدیل گردد. اما در حالت کلی این تغییرات عملکرد اصلی فن آکسیال را تحت تاثیر قرار نداد. به طوری که تغییراتی که برای افزایش کارایی این نوع فن اعمال می شود، به طور معمول تغییرات ساختاری ساده ای بوده که عملکرد اصلی فن را به همان شکل حفظ می کند.

فن آکسیال (Axial Fan)

فن سانتریفیوژ

در بیشتر مکان های صنعتی و مسکونی به منظور جابجای و انتقال هوا به طور گسترده از انواع مختلف فن سانتریفیوژ (Centrifugal Fan) استفاده می شود. ممکن است گزاست فن های سانتریفیوژ را با نام های دیگر مکنده فن بکوارد، اگزاست فن تهویه، فن یوتیلیتی و فن پشت بامی نیز در بازار دیده باشید. در واقع فن سانتریفیوژ دستگاهی است که به واسطه تبدیل انرژی الکتریکی موتور به مکانیکی می تواند حجم زیادی از هوا را در مدت زمان کوتاهی از طریق چرخش پروانه انتقال دهد. اگزاست فن سانتریفیوژ با بهره گیری از نیروی گریز از مرکز می تواند هوا را به داخل هوزینگ بکشد و با افزایش سرعت و بالا بردن فشار هوا، آن را به سمت دهانه خروجی دستگاه انتقال دهد. میزان دبی هوا و فشار ایجاد شده رابطه مستقیم با سایز پروانه سانتریفیوژ، سرعت گردش فن و قدرت موتور خواهد داشت. تیغه یا بالک های فن سانتریفیوژ به طور معمول از مواد بادوام و سبک وزن ساخته می شود تا از سختی تیغه و کیفیت کلی فن اطمینان حاصل شودمعمولا ورق کربن استیل و ورق گالوانیزه برای کاربری های معمولی  و ورق استنلس استیل 316 برای کاربردهای حساس به کار برده می شود. ساختار طراحی تیغه فن بر روی عملکرد نهایی اگزاست فن صنعتی تأثیر بسزایی خواهد داشت. از این رو می توان با توجه به نوع سیال و ذرات از انواع فن بکوارد، فن فوروارد وشعاعی در اگزوز فن استفاده کرد.

شرکت فناوری مانا نوین ویرا (اوت) با استراتژی ارائه بخشی از محصولات تهویه مطبوع و تصفیه هوای برند رزنبرگ آلمان و بخشی به عنوان توزیع کننده پس از واردات این محصولات به کشور از سال 1399 اقدام به تاسیس وب سایت فروشگاهی خود به آدرس نموده است از این رو شما می توانید برای آشنایی بیشتر با انواع سیستم های تهویه نظیر وی آر اف ، پرده هوا، فن پشت بامی، فیلتراکولوژی و … به وب سایت این فروشگاه مراجعه فرمایید و یا از طریق شماره تلفن 26806734-021 با مجموعه اوت در ارتباط باشید.

فن سانتریفیوژ (Centrifugal Fan)

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *