خانه » آموزش » دسته بندی موتور پمپ + معرفی بهترین برند و مارک موتور آب

دسته بندی موتور پمپ + معرفی بهترین برند و مارک موتور آب

دسته بندی موتور پمپ + معرفی بهترین برند و مارک موتور آب

موتور پمپ وسیله ای است که انرژی فسیلی را به انرژی الکتریکی و سپس مکانیکی تبدیل می کند. ترکیب یک موتور سوختی با پمپ را موتور پمپ می نامند.

موتور آبکشی

چرا موتور پمپ محبوب و پر کاربرد است؟

  • عمر کاری نسبتا بالا : کاربرد در شمال کشور، به دلیل بالا بودن آب زیرزمینی استفاده از موتور پمپ کشاورزی بسیار زیاد است. به دلیل این که آب آن منطقه شور بوده و املاح دارد باز هم به کار خود ادامه میدهد نسبت به دیگر انواع پمپ میباشد.
  • راحتی حمل و نقل و راه اندازی : معمولا در مکانهایی که برق شهری یا صنعتی وجود ندارد از موتور پمپ بنزینی ، نفتی و یا گازوئیلی استفاده می شود. بدیهی است که به خاطر توان محدود موتور پمپ ها ، مقدار هد و دبی آنها نیز محدود است.
  • هزینه کم سوخت : استفاده از موتور پمپ ( water pump ) بنزینی و دیزلی در مناطق کشاورزی و دور افتاده کاربرد زیادی دارد و با توجه به هزینه کمتر برای تولید انرژی، استفاده از موتور پمپ ها امروزه رواج بیشتری یافته است.

موتور پمپ ژاپنی

با کیفیت ترین موتور پمپ بازار ایران را بشناسید؟

از جمله موتور پمپ های پر مصرف موتور پمپ بنزینی و نفتی بنزینی می باشد. موتور پمپ روبین ژاپن بهترین موتور پمپ در جهان و در ایران هم بسیار شهرت دارد که نمونه های چینی آن هم یافت میشود و باید هنگام خرید توجه به اصل بودن آن داشته باشید. بهترین مارک موتور پمپ در ایران را باید در برند های ژاپنی سرچ کرد اما ممکن است به صورت بسیار محدود مارک هایی باشد که کیفیت خوبی دارد.

اجزا تشکیل دهنده موتور پمپ

موتور پمپ از سه تشکیل شده است :

  • پمپ
  • موتور
  • شاسی

از شاسی برای جابه جایی راحت تر و یک پارچگی بهتر تجهیز استفاده میشود.عملکرد پمپاژ آب بر این اساس که انرژی مکانیکی را از یک موتور یا یک منبع خارجی دریافت می کنند و این انرژی دریافتی را به سیال منقل می کند و سبب افزایش فشار سیال خروجی از پمپ می شود، وظیفه موتور تامین انرژی پمپ است.

دسته بندی انواع موتور پمپ

موتور پمپ به 3 دسته تقسیم می شوند :

  • موتور پمپ بنزینی که با بنزین کار می کنند.
  • موتور پمپ دیزلی که با گازوئیل کار می کنند.
  • موتور پمپ های نفت و بنزینی است که با بنزین راه اندازی می شوند و با نفت کار می کنند.

بیشترین استفاده از موتور پمپ در ایران دسته اول ( بنزینی ) و دسته سوم ( موتورپمپ نفتی بنزینی ) می باشند که در شمال کشور بیشترین مصرف و کاربرد دارند. از با کیفیت ترین برندهای موتور پمپ بنزینی در جهان موتور پمپ روبین سوبار ژاپن میباشد که از نظر کیفیت بسیار بالا است.

موتور پمپ ژاپنی

کاربردهای موتور پمپ

در مزارع کشاورزی و باغی که دسترسی به برق راحت نیست و به سختی می توانید آب را تهیه کنید موتور پمپ ها بهترین گزینه می باشند ، البته به دلیل گران بودن بنزین می توانید از دیزلی استفاده کنید.

می توانید برای کشیدن آب از چاه ها و استخرها حداکثر تا عمق 8 متر برای تهیه آب از موتور پمپ ها استفاده کنید، برای استخراج آب از اعماق بیشتر می توانید به کمک یک کف کش اینکار را انجام دهید زیرا نهایتا 8 متر مکش دارند و اگر نیاز به پمپاژ سیالات با ذرات جامد معلق داشته باشید لجنکش پیشنهاد می شود که برای فاضلاب صنعتی و خانگی مناسب است. معمولا جنس بدنه پمپ و جنس بدنه موتور از آلومینیوم میباشد.

علت آن هم سبک تر بودن آن نسبت به فلزات دیگر است.به همین علت به راحتی قابل حمل و انتقال پیدا میکنند. جنس مکانیکال سیل موتور(( mechanical seal پمپ از کربن / سرامیک و جنس ورودی و خروجی آن ها آلومینیوم می باشد. قطر دهانه ورودی و خروجی موتور پمپ از 1 تا 6 اینچ متغیر است. موتور پمپ ها اصولا 4 زمانه و دارای خنک کننده با هوا می باشند توان موتور پمپ ها بستگی به کاربردشان متغیر است.

موتور پمپ

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *