خانه » آموزش » با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

چه پرینتر لیزری داشته باشید چه جوهری، هزینه زیادی را برای خرید آن پرداخت کرده‌اید، پس به دنبال راهی برای افزایش عمر مفید دستگاه بوده، تا بتوانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. زیرا تعمیر و یا در مواردی تعویض آن‌ها می‌تواند برای شما بسیار گران تمام شود.

عمر مفید پرینتر‌ها، به عوامل مختلفی مانند برند، مدل، نوع ملزومات و نحوه و میزان استفاده شما از آن بستگی دارد. اما با این حال، اقداماتی وجود دارد که به وسیله آن‌ها، می‌توانید جان تازه‌ای به پرینتر خود ببخشید. با رعایت نکات ساده‌ای که در ادامه گفته خواهد شد، می‌توانید مدت زمان بیشتری از دستگاه استفاده کرده و سرمایه خود را ذخیره کنید.

پرینتر را تمیز نگه دارید!

یکی از آسان‌ترین کار‌هایی که، باعث افزایش عمر پرینتر می‌شود، تمیز نگه داشتن آن است. پرینتر نیز، مانند هر وسیله دیگری برای کارایی بهتر و بیشتر نیاز به نظافت دارد، زیرا گرد و غبار زیادی را در حین کار به سطح داخلی و خارجی خود جذب می‌کند.

گرد و غبار روی پرینتر می‌تواند باعث داغ شدن قطعات و کم شدن کیفیت پرینت شود. تمیز کردن پرینتر کار سختی نیست و می‌توانید هر چند وقت یکبار بدنه بیرونی آن را با دستمال میکروفیبر تمیز کنید. برخی از کاربران، که قاب پرینتر را باز کرده و هر چند وقت یکبار فضای داخلی آن را تمیز می‌کنند.

به یاد داشته باشید که تمیز کردن سطوح و قطعات داخلی پرینتر، کاری بسیار سخت بوده و به مهارت زیادی نیاز دارد. پس اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، برای پیشگیری از آسیب به پرینتر، با صرف هزینه‌ای اندک، از متخصصان کمک بگیرید. آن‌ها توصیه می‌کنند، این پروسه هر چند ماه یکبار با سرویس پرینتر انجام شده تا کیفیت و کارایی به دستگاه برگردد.

با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

کاغذ مناسب انتخاب کنید   

اغلب کاربران با مشکل گیر کردن کاغذ درون پرینتر مواجه شده‌اند، گاهی اوقات هیچ ایرادی در عمکلرد دستگاه وجود ندارد، اما باز هم کاغذ درون پرینتر گیر می‌کند.

در اکثر مواقع این مشکل، به دلیل استفاده از کاغذ‌های نامناسب است. زیرا بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند که برای صرفه جویی در هزینه‌ها، از کاغذ‌هایی با کیفیت رو به پایین  و یا دست دوم استفاده کنند. از قرار دادن کاغذ‌های نامرغوب، پاره، تا شده و خیس درون سینی پرینتر پرهیز کنید زیرا، گیر کردن کاغذ در پرینتر، می‌تواند باعث شکستگی قطعات و ظاهر شدن کد‌های خطای گوناگون روی پرینتر شود.

انتخاب بهترین کارتریج

امروزه کارتریج‌ها در قیمت‌های مختلفی به بازار عرضه شده و انتخاب کارتریج ارزان، می‌تواند بسیار وسوسه کننده به نظر برسد. کاربران می‌خواهند با انتخاب کارتریج ارزان در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی کنند، اما این استراتژی، زمانیکه کارتریج تقلبی و بی کیفیت از آب در می‌آید شکست خورده و به تعمیر پرینتر منجر خواهد شد.

بیشتر کاربران ترجیح می‌دهند، با خرید کارتریج ارزان در بسیاری از هزینه‌ها صرفه جویی کنند. اما این استراتژی در نهایت منجر به، تعمیر پر هزینه پرینتر خواهد شد. زیرا با کارتریج بی کیفیت و تقلبی، جوهر درون پرینتر نشت کرده و به قطعات داخلی آن آسیب‌هایی جدی وارد خواهد کرد. درباره کارتریج مناسب پرینتر خود تحقیق کرده و خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.

تعویض به موقع کارتریج

یکی از راه‌های کاهش هزینه‌های پرینتر، تعویض و شارژ کارتریج توسط کاربر است. اما این کار نیاز به مهارت و تخصص زیادی داشته و اگر با دقت کافی انجام نشود می‌تواند به قطعات داخلی پرینتر صدمات جدی وارد کند.

به عنوان مثال لمس درام کارتریج، در حین نصب آن درون پرینتر، می‌تواند باعث افت کیفیت پرینت شود. نصب اشتباه کارتریج، می‌تواند مانع از ارتباط پرینتر با کارتریج شده و در این صورت پرینتر کد خالی بودن کارتریج را نشان می‌دهد. برای جلوگیری از این مشکلات، تعویض و شارژ کارتریج را به افراد ماهر بسپارید.

با این اقدامات جان تازه ای به پرینتر خود ببخشید

بروزرسانی نرم افزار چاپگر

هر از چند گاهی، بررسی کرده و ببینید که آیا از آخرین نسخه درایور پرینتر استفاده می‌کنید یا خیر؟ اگر درایور پرینتر آپدیت نباشد، می‌تواند باعث مشکلات نرم افزاری در دستگاه شود. برای بروزرسانی نرم افزار چاپگر، باید به سایت کمپانی سازنده پرینتر مراجعه کرده و نسخه مناسب با سیستم عامل را دریافت کنید.

انتخاب مکان مناسب

یکی دیگر از روش‌هایی که، باعث افزایش طول عمر پرینتر خواهد شد، انتخاب مکان مناسب برای آن است. پرینتر‌ها را نباید در کنار منبع گرما و حرارت قرار داد، پس آن‌ها را از رادیاتور‌ها، بخاری و دیگر وسایلی که گرمای زیادی تولید می‌کنند دور نگه دارید. تابش مستقیم نور خورشید را فراموش نکنید، پرینتر را زیر پنجره قرار ندهید.

دستگاه نباید در معرض هیچگونه رطوبتی قرار بگیرد، زیرا امکان آسیب به قطعات وجود دارد. پرینتر را در کنار پریز برق قرار داده و از وجود جریان برق در منبع تغذیه اطمینان حاصل کنید.

سرویس دوره‌ای و مراقبت مداوم

لوازم و ماشین‌های اداری گران قیمت برای عمر بیشتر نیاز به سرویس و مراقبت اصولی دارند. پرینتر‌ها، ساختار و قطعاتی پیچیده و گران قیمت دارند، به همین دلیل برای سرویس و تعمیر آن‌ها، باید از تکنسین‌هایی ماهر کمک گرفت و آن‌ها را به مراکزی مانند سامانه اعزام تعمیرکار به محل آچارباز سپرد. این پروسه در آچارباز شامل، تمیز کردن قطعات داخلی، تعمیر و در مواردی تعویض قطعات بوده و دارای یکماه گارانتی است. با سرویس و تعمیر پرینتر در محل آچارباز، مشکلات و نقص‌های کوچک برطرف شده و در هزینه‌های تعمیر صرفه جویی خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *